Verslag BIPAR Jaarvergadering 2025 – Kopenhagen
Tijdens de BIPAR Jaarvergadering 2025 in Kopenhagen werd niet alleen de Nederlandse betrokkenheid onderstreept met de benoeming van Onno Paymans tot vicevoorzitter, maar stond ook een reeks essentiële dossiers centraal voor de toekomst van de financiële dienstverlening.
Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van BIPAR – de Europese koepelorganisatie voor zelfstandig intermediairs (brokers) en agenten – in Kopenhagen is Onno Paymans, Nederlands bestuurslid in het management committee, benoemd tot incoming vicevoorzitter van BIPAR. Deze benoeming onderstreept de actieve rol van Adfiz binnen de Europese belangenbehartiging voor het intermediair. Met Roger van der Linden als lid van de Steering Committee en voorzitter van de Brokers Committee, en Ludger de Bruijn als lid van de Directors Committee, is Adfiz stevig vertegenwoordigd in de top van BIPAR.
Strategische dossiers op de agenda
Tijdens de vergadering stonden verschillende strategische onderwerpen centraal die van groot belang zijn voor de sector:
-
RIS (Retail Investment Strategy)
-
Open Finance (FIDA)
-
Kunstmatige intelligentie (AI)
-
Duurzame financiering
-
SIU-dossiers (waaronder pensioenen, spaar- en beleggingsproducten)
Daarnaast verzorgden verschillende advocatenkantoren presentaties over de nieuwe Europese anti-witwaswetgeving (AML) en de AI-verordening, specifiek bekeken vanuit het perspectief van tussenpersonen.
Eenvoud als leidend principe
Een belangrijk speerpunt vanuit Europa is het streven naar vereenvoudiging van de regelgeving. BIPAR ondersteunt deze inzet, samen met Adfiz. De kern van deze benadering is dat het bestaande regelgevingskader voor distributie en bemiddeling in grote lijnen stabiel moet blijven. De focus moet nu liggen op:
-
POG (Product Oversight and Governance) voor productaanbieders
-
Relevante en begrijpelijke productinformatie voor de consument
Tussenpersonen blijven cruciaal in het vertalen van complexe producten naar passende oplossingen voor consumenten. In een hybride model – ondersteund door technologie – kunnen intermediairs kwaliteitsproducten effectief toegankelijk maken voor een breder publiek. Toezichthouders beschikken daarbij nu al over voldoende instrumenten om binnen het bestaande kader toezicht te houden en in te grijpen waar nodig.
Het principe van eenvoud moet richtinggevend zijn voor toekomstige aanpassingen in wet- en regelgeving, zie eerdere berichtgeving: 'Voorstellen vereenvoudiging Europese regels laten nog op zich wachten'.