Adfiz persberichten> Alle berichten
Brief AFM maakt provisieverbod overbodig
16-01-2012 Tags: Relatie aanbieders, Onafhankelijkheid> Print
Vandaag presenteert de AFM de uitkomsten van een onderzoek naar wat zij noemt ‘ketenbeheersing’. Daarbij suggereert de AFM dat er voor aanbieders een bovenwettelijke verantwoordelijkheid zou zijn om de kwaliteit van de distributie te waarborgen. Met haar redenering dwingt de AFM de aanbieders sturing te geven aan de kwaliteit en prijs van adviseurs/bemiddelaars en zo grip te nemen op de gehele keten. Dit staat haaks op de zuivere rolscheiding tussen producent en adviseur, zoals de politiek die nastreeft voor complexe producten. De AFM maakt het provisieverbod hiermee in één klap overbodig.
De minister van Financiën geeft vorm aan een provisieverbod voor complexe producten met als doel de keten te ontvlechten. Er moet voor deze producten een volledige scheiding komen tussen aanbieders en adviseurs/bemiddelaars. De AFM ondergraaft dit principe nu zij van aanbieders verlangt niet alleen verantwoordelijkheid te nemen voor haar eigen producten, maar ook voor de distributie door bemiddelaars. Adfiz vindt dit onbegrijpelijk.
In de wet is bepaald dat aanbieders misstanden melden aan de AFM wanneer zij die op grond van hun normale bedrijfsvoering constateren. Daartoe monitort de aanbieder actief de informatie die hij standaard tot zijn beschikking heeft. De aanbieder heeft echter wettelijk géén actieve onderzoeksplicht bij individuele adviseurs. Met de door de AFM bepaalde ketenbeheersing introduceert de AFM nu een hiërarchische verhouding tussen aanbieder en adviseur/bemiddelaar, die er niet is en die ongewenst is. Zo’n hiërarchische verhouding is strijdig met het klantbelang. De adviseur moet onbelemmerd het belang van de klant kunnen behartigen richting de aanbieder. Een onafhankelijk adviseur moet zich volledig vrij voelen kritisch in te kopen namens de klant, of zich kritisch op te stellen bij de afwikkeling van bijv. een arbeidsongeschiktheidsuitkering. De vraag is of hij die vrijheid nog ervaart, wanneer de aanbieder tevens zijn toezichthouder is. Daarom moet ieder risico worden uitgebannen dat de adviseur door de aanbieder oneigenlijk afgerekend kan worden. En de AFM moet dit risico zeker niet bevorderen door haar toezichtsrol aan de aanbieder te delegeren. De bemiddelaar heeft een zelfstandige verantwoordelijkheid om te handelen in het belang van de klant. Hij heeft daartoe een eigen vergunning. Als het goed is ziet de AFM zelfstandig toe op de kwaliteit van de adviseur/bemiddelaar.
Rol AFM
De rol van de AFM is om toe te zien op het functioneren van financiële markten en om goed en transparant handelen te bevorderen. De rol van de AFM is nadrukkelijk niet om op te treden als pseudo-wetgever of in te grijpen in de marktwerking. Toch ontvangt Adfiz met grote regelmaat signalen dat de AFM aanbieders onder zware druk zet provisies te verlagen, waarbij de AFM bepaalt hoeveel een advies waard is. Hiermee plaatst de AFM zich op de stoel van de wetgever. Adfiz roept de AFM op van aanbieders niet meer te verlangen dan de monitoringsrol vanuit hun normale bedrijfsvoering goed uit te voeren.
Lees hier het nieuwsbericht van de AFM en de brief van de AFM aan de aanbieders
Gerelateerd nieuws
- 30-11-2011 Hermans pleit tijdens Verzekeringsbranchedag voor helder onderscheid...
- 29-11-2011 Prestaties verzekeraars belangrijk inkoopcriterium
- 22-11-2011 Loek Hermans maakt beste verzekeraars bekend
- 19-10-2011 Onheus en onverantwoord nieuw beloningsbeleid Avéro
- 16-10-2011 Nationale-Nederlanden kiest voor directe concurrentie met intermediair
- 25-08-2011 Rechtstreekse benadering doet afbreuk aan zorgvuldige adviespraktijk
- 23-05-2011 Aanbieders gebruiken richtlijnen AFM op oneigenlijke wijze
- 05-05-2011 VVP: Opinie "portefeuillerecht dient vooral klantbelang"
- 17-02-2011 Boer zoekt ruzie?
- 17-01-2011 Speeches Nieuwjaarscongres 13 januari
- 15-12-2010 VVP: "Eerlijk speelveld"
- 19-07-2010 Adfiz staakt CAR enquete na interventie NMa
- 13-07-2010 Telegraaf: 'Intermediair hekelt Verbond'
- 09-07-2010 Telegraaf: 'Tussenpersonen eisen duidelijkheid'
- 24-06-2010 Inleiding Adfiz-voorzitter Bob Veldhuis tijdens Euroforum congres de Toekomst...
- 29-03-2010 Stopcar. nu al meer dan 2500 ondertekeningen
- 24-03-2010 Binnen 24 uur meer dan 1000 ondertekeningen stopcar. nu
- 29-12-2009 FIDIN: AFM-leidraad nuttig hulpmiddel, geen norm
- 17-06-2009 Krappere marges maken dat intermediair meer let op prestaties verzekeraars
- 03-04-2009 FIDIN verwijt AEGON misbruik intermediair label



